כאבי צוואר? לא בבית ספרי!

תארו לכם חיים ללא כאבי צוואר…
להתעורר בבוקר, להניע את הברכיים מצד לצד, לשלוח את הזרועות לתקרה, להניע אותן במעגלים. לקום בנחת דרך הצד לעמידה, לחוש את חופש התנועה בצוואר.
זה בהחלט אפשרי!

כאבי הצוואר נובעים במרבית המקרים מתנועה מוגבלת או מוגברת שקיימת בבית החזה והשכמות. באופן סכמתי, הראש מחובר לצוואר, מתחתיו חגורת הכתפיים ומתחתיה כלוב הצלעות ובית החזה.
כאשר התנועה בבית החזה מוגבלת וקטנה, הכתפיים והצוואר מפצים על כך ונעים בטווח גדול יחסית. ודאי יצא לכם לראות אנשים שעם כל תנועה, הכתפיים שלהם עולות. כשהכתפיים עולות שלא לצורך הן גורמות להתכווצות שרירי הצוואר. למעשה, נוצרת כאן שרשרת תנועתית לא נכונה: בית חזה המוגבל בתנועה, גורם לכתפיים להגיב ולהתרומם באופן מוגבר, והרמת הכתפיים התכופה גורמת להתכווצות שרירי הצוואר ולכאבי צוואר.

זהו הסבר למקרים של כאב צוואר שמקורו בחוסר תנועה או בתנועה מוגבלת בבית חזה. ומה לגבי תנועה מוגברת, גדולה מדי בבית החזה?
תנועה מוגברת של בית החזה נובעת מגמישות יתר של אזור זה. במצב של גמישות יתר, הצוואר והכתפיים מונחים על מבנה לא יציב (שכן, השרירים המייצבים העמוקים של בית החזה לא מתפקדים כראוי). וכשהמבנה לא יציב, השרירים השטחיים בכתפיים וכן בצוואר, נדרשים לפעילות יתר כדי לשמור על יציבות, ובכך וגורמים לצוואר להיתפס.אז מה הפתרון?
פתרון לטווח מיידי:
1. תנועתיות נכונה לבית החזה עם תמיכה לצוואר.
2. תנועתיות צוואר וחגורת כתפיים כדי לחמם את השרירים ולמנוע היתפסות.
פתרון לטווח הארוך:
העקרונות של הפתרון לטווח המיידי יחד עם:
1. לימוד יציבה נכונה והתארגנות הגוף והצוואר במנחים שונים המדמים תנועות יומיומיות. כלומר, להרגיל את הצוואר והראש להצטרף לתנועות ולא לנוע עצמאית.
2. חיזוק נכון של חגורת כתפיים, בטן וגב באמצעות תרגילים של ייצוב ושיתוף פעולה בין השרירים באזורים אלו.

פילאטיס הוד השרון - כאבי צוואר? לא בבית ספרי! מאמר מעולה של בת שבע שרם