טעויות נפוצות בביצוע תרגיל הבטן הקלאסי

בחדרי הכושר ובשיעורי עיצוב הגוף נהוג לראות את תרגיל הבטן הקלאסי: כפיפות בטן, המתאמן שוכב על גבו, ידיו משולבות מאחורי הראש והביצוע עצמו הוא ניתוק הראש מהקרקע וחזרה. תרגיל זה מבוצע מספר חזרות רב על מנת שהמתאמן ירגיש
את בטנו. לתרגיל תמים זה מספר טעיות נפוצות אשר עלולות לגרום בהמשך לנזק מצטבר.
הטעות הראשונה הינה טווח תנועה גדול בעליה.
פעולת שרירי הבטן מתרחשת בטווח של 30 מעלות. בעת כפיפת עמוד שדרה מעבר לטווח
זה ציר התנועה עובר למפרק הירך, לכן יש לבצע כפיפות אלו עד טווח של 30 מעלות, ולא יותר מכך.
טעות נפוצה אחרת היא מצב הצוואר בתנועה זו:
רבים הם המתאמנים אשר  מושכים ומכופפים את הראש בעת ביצוע כפיפות בטן. טעות זו גורמת לשכמות ולכתפיים לעלות ובסופו של דבר נוצר עומס בעורף ובטרפזים העליונים. נכון לבצע זאת על ידי הכנה נכונה בטרם ביצוע התרגיל על ידי הורדת השכמות והכתפיים והרמת הראש כאשר הוא נח על הידיים כמו כדור בתוך סל.

הטעות הנפוצה האחרונה שניגע בה קשורה במצבה של הבטן בעת ביצוע התרגיל. האם כאשר מבצע המתאמן את התרגיל הבטן “קופצת” החוצה? דבר זה מתרחש כאשר השריר השטחי של הבטן, הישר בטני, עובד בלעדית ללא שיתוף השריר הרוחבי של הבטן. בטרם ביצוע התרגיל יש להקפיד על הכנסת בטן מודעת יחד עם כיווץ שרירי קרקעית האגן. ביצוע נכון כזה ימנע את הלחץ כלפי מטה לשרירי רצפת האגן ובעקבותיו ימנע צניחה של שרירים אלו. בנוסף תתרחש בעזרת השריר הרוחבי בקרה לתנועת עמוד שדרה מותני החשוף לא מעט לפגיעות וכאבים.

בשיטת פילאטיס לדוגמא, ניתנת הנחיה נכונה ומדויקת לביצוע נכון של תרגיל בטן זה ואחרים לשם מניעת מכאובים בצוואר ובגב אשר נגרמים מביצוע שגוי.

פילאטיס בהוד השרון, בת שבע שרם - לומדים להתייצב על קרקע לא יציבה 09-7404717